Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sulęcinie
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Szczegóły informacji

Informator 2022

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2022-07-27 21:18:51 przez Rafał Fortuniak

Akapit nr - brak tytułu

Zawierający dane teleadresowe instytucji rządowych i samorządowych, podmiotów oraz organizacji pozarządowych, które realizują oferty dla osób stosujących przemoc w rodzinie, a w szczególności realizujących programy korekcyjno- -edukacyjne na terenie Powiatu Sulęcińskiego.
 
2022 r.
 
PROGRAM KOREKCYJNO- EDUKACYJNY DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC W RODZINIE
 
Jednostką realizująca zadania wynikające z ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sulęcinie.
Zgodnie z w/w ustawą Centrum realizuje programy oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
 
Oddziaływania korekcyjno-edukacyjne wobec osób stosujących przemoc w rodzinie prowadzone są w celu:
 
1) powstrzymania osoby stosującej przemoc w rodzinie przed dalszym stosowaniem przemocy;
2) rozwijania umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie;
3) kształtowania umiejętności w zakresie wychowywania dzieci bez używania przemocy w rodzinie;
4) uznania przez osobę stosującą przemoc w rodzinie swojej odpowiedzialności za stosowanie przemocy;
5) zdobycia i poszerzenia wiedzy na temat mechanizmów powstawania przemocy w rodzinie;
6) zdobycia umiejętności komunikowania się i rozwiązywania konfliktów w rodzinie bez stosowania przemocy;
7) uzyskania informacji o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych.
 
Oddziaływania korekcyjno-edukacyjne wobec osób stosujących przemoc w rodzinie są kierowane w szczególności do:
 
1) osób skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, odbywających karę pozbawienia wolności w zakładach karnych albo wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując je do uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych;
2) osób stosujących przemoc w rodzinie, które uczestniczą w terapii leczenia uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, dla których oddziaływania korekcyjno-edukacyjne mogą stanowić uzupełnienie podstawowej terapii;
3) osób, które w wyniku innych okoliczności zgłoszą się do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym.
 
Spotkania grupy korekcyjno-edukacyjnej odbywają się raz w tygodniu w godzinach popołudniowych dostosowanych do możliwości uczestników.  Program trwa 60 godzin.
Nabór do programu trwa cały rok w siedzibie PCPR w Sulęcinie
ul. Daszyńskiego 49
69-200 Sulęcin
Tel. 95 755 0753, e-mail:
 
ZESPOŁY INTERDYSCYPLINARNE DS. PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE
 
Działanie zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie reguluje nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z 2010 roku. 
Zespół ma za zadanie m.in. diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, następnie podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w celach zapobiegawczych bądź podejmowanie interwencji w środowisku dotkniętym patologią.
Konieczne jest opracowywanie i realizacja indywidualnych planów pomocy i inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc, a następnie monitorowanie sytuacji w tych rodzinach.
 
Zespół Interdyscyplinarny powołuje burmistrz. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele: 
  1. jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
  2. gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych,
  3.  policji,
  4. oświaty,
  5. ochrony zdrowia,
  6. organizacji pozarządowych,
  7. kuratorzy sądowi a także prokuratorzy.
 
Na terenie powiatu sulęcińskiego w każdej gminie działa zespół interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
 
 
WYKAZ ZESPOŁÓW INTERDYSCYPLINARNYCH DO SPRAW PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE DZIAŁAJĄCYCH NA TERENIE POWIATU SULĘCIŃSKIEGO
 
Lp.
SIEDZIBA
ADRES
NR TELEFONU
1.
OPS Sulęcin
ul. E. Plater 14,
 69-200 Sulęcin
95 755 20 82
2.
MGOPS Lubniewice
ul. Jana Pawła II 51,
 69-210 Lubniewice
95 755 70 22
3.
OPS Torzym
ul. Wojska Polskiego 32,
66-235 Torzym
68 341 30 50
4.
GOPS Krzeszyce
ul. Skwierzyńska 16,
 66-435 Krzeszyce
95 757 31 61
5.
GOPS Słońsk
ul. Sikorskiego 15,
66-436 Słońsk
95 757 22 37
 
 
BEZPŁATNA POMOC DLA OSÓB POKRZYWDZONYCH PRZESTĘPSTWEM, ŚWIADKÓW I OSÓB IM NAJBLIŻSZYCH ŚWIADCZONA PRZEZ OKRĘGOWY OŚRODEK POMOCY POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM ORAZ PUNKTY LOKALNE ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI W LATACH 2022-2025
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sulęcinie współpracuje ze Stowarzyszeniem „SOS dla Rodziny”.  Pomoc świadczona ze strony Ośrodka ma na celu łagodzenie skutków przestępstwa (skutków psychologicznych, materialnych, społecznych), ochronę przed wtórną wiktymizacją, pomoc w trakcie procedur prawnych, oraz inne. Ośrodek podejmuje współpracę z organami ścigania, wymiarem sprawiedliwości, pomocą społeczną i innymi instytucjami.
Pomoc jest świadczona bez względu na miejsce zamieszkania pokrzywdzonego, bez względu na kryterium dochodowe.
 
Dla kogo:
  1. Osoby pokrzywdzone przestępstwem i bliscy tych osób, dotyczy każdego rodzaju przestępstwa, w tym przemocy w rodzinie, nie alimentacji, wypadków komunikacyjnych, podbić, przestępstw seksualnych, oszustw i innych. Co do zasady pomocy nie udziela się, jeżeli od czasu popełnienia przestępstwa lub wystąpienia jego skutków upłynął okres dłuższy niż 5 lat. Jednak w uzasadnionych wypadkach pomoc może być udzielona także jeżeli od czasu popełnienia przestępstwa minęło 5 lat – szczególnie jeżeli następstwa przestępstwa są nadal odczuwalne (np. w wyniku przestępstwa seksualnego lub wypadku komunikacyjnego).
  2. Świadkom przestępstw i osobom im najbliższym, dotyczy zarówno osób, które zostały wezwane w charakterze świadka przez prokuratora, policję lub sąd w charakterze świadka, jak i osób, które nie posiadają takiego wezwania, a były świadkami przestępstwa i z tego powodu potrzebują wsparcia i porady.
Punkt czynny jest w każdy poniedziałek i wtorek w godzinach od 15:00 do 20:00 w siedzibie Centrum, ul. Daszyńskiego 49, 69-200 Sulęcin.
Tel. 95 777 00 43